Undă verde: Consiliul Concurenței a aprobat preluarea grupului Riello de către gigantul Ariston - Stiri - GAMELIFE România Jump to content

Undă verde: Consiliul Concurenței a aprobat preluarea grupului Riello de către gigantul Ariston


Recommended Posts

  • Administrators
Posted

rssImage-ef73817b62806612cbdd61394cdc9215.webp

Consiliul Concurenţei a autorizat tranzacția prin care compania olandeză Ariston Holding N.V. intenționează să achiziționeze Riello Group S.p.A. din Italia și Riello America LLC. din Statele Unite ale Americii, operațiunea incluzând toate filialele și sucursalele acestora, inclusiv subsidiara românească Riello RO SRL, potrivit unui comunicat al instituției.

Grupul Ariston este un furnizor global de soluții pentru încălzire, ventilație, aer condiționat și încălzirea apei, având în portofoliu inclusiv echipamente de tratare a aerului comercial, componente electrice și arzătoare.

De cealaltă parte, grupul Riello se specializează în producția și comercializarea de arzătoare, cazane, pompe de căldură și sisteme de climatizare, o gamă similară de produse fiind distribuită pe piața locală și de către filiala Riello RO SRL.

În urma evaluării pieței, autoritatea de reglementare a stabilit că această concentrare economică nu creează obstacole majore în calea concurenței eficiente în România și nu ridică îndoieli privind compatibilitatea cu un mediu concurențial normal.

Articolul Undă verde: Consiliul Concurenței a aprobat preluarea grupului Riello de către gigantul Ariston apare prima dată în Go4IT.

View the full article

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information