Microsoft face modificări în Windows pentru a spori viteza aplicației File Explorer - Stiri - GAMELIFE România Jump to content

Microsoft face modificări în Windows pentru a spori viteza aplicației File Explorer


Recommended Posts

  • Administrators
Posted

rssImage-26073291731cc82476b2a0a4ecfe1e3a.jpeg

Microsoft testează o nouă funcție opțională care preîncarcă File Explorer în fundal pentru a îmbunătăți timpii de lansare și performanța pe sistemele cu Windows 11. Potrivit Microsoft, aplicația se va încărca automat odată ce această funcție este activată, fără modificări vizibile pentru utilizatori, care ar trebui să observe doar lansarea mai rapidă a aplicației File Explorer atunci când accesează fișiere și foldere.

Totuși, aceasta este o funcție opțională, iar cei care preferă să dezactiveze preîncărcarea pot debifa opțiunea „Enable window preloading for faster launch times” în secțiunea Folder Options din File Explorer, sub tab-ul View.

„Experimentăm cu preîncărcarea File Explorer în fundal pentru a ajuta la îmbunătățirea performanței de lansare a File Explorer,” a declarat echipa Windows Insider Program.

„Așteptăm cu interes feedback-ul dumneavoastră! Dacă întâmpinați probleme, vă rugăm să le raportați în Feedback Hub din meniurile Files Folders and Online Storage > File Explorer Performance sau Files Folders and Online Storage > File Explorer.”

Aceste îmbunătățiri de viteză și performanță pentru File Explorer vin după lansarea din mai 2025 a Startup Boost, o funcție opțională similară pentru aplicațiile Office, care lansează automat o sarcină programată Windows în fundal la logarea în sistem pentru a ajuta aplicațiile Office să se încarce mai rapid.

Funcția preîncarcă aplicațiile într-o stare de pauză, menținându-le într-o stare de pauză până când sunt lansate sau eliminate din memorie pentru recuperarea resurselor.

Actualizări pentru meniul contextual

Microsoft actualizează, de asemenea, meniul contextual din File Explorer pentru a reduce aglomerarea, păstrând totodată accesul facil la acțiunile mai puțin utilizate, prin reorganizarea elementelor meniului în grupuri de sarcini similare.

De exemplu, acțiuni precum „Compress to ZIP file”, „Copy as Path”, „Set as Desktop Background” și opțiunile de rotire a imaginilor au fost mutate într-un nou submeniu „Manage file”.

Windows File Explorer
Foto: Bleeping Computer

Suplimentar, opțiunile furnizate de serviciile de cloud precum „Always Keep on this Device” and „Free Up Space” apar acum în submeniul dedicat fiecărui furnizor de servicii cloud, alături de opțiunea Send to My Phone. Comanda „Open Folder Location” a fost, de asemenea, repoziționată lângă „Open” și „’Open with” pentru o grupare mai bună.

Microsoft a menționat și faptul denumirea submeniului „Manage file” ar putea fi schimbată în actualizările viitoare, pe baza feedback-ului primit prin Feedback Hub la Desktop Environment > Right-Click Context Menu.

Aceste funcții sunt deja disponibile pentru Windows Insiders din canalele Dev și Beta care rulează Windows 11 25H2 și au instalat build-ul de previzualizare 26220.7271 (KB5070307).

Sursa: Bleeping Computer

Articolul Microsoft face modificări în Windows pentru a spori viteza aplicației File Explorer apare prima dată în Go4IT.

View the full article

Donator: SteamDB

Donator: SteamLadder

Steam Level Up: https://slvlup.com/r/krrna6

Steam™ Hour Boosting!: https://freehourboost.com/?r=cosminzm

3177671.png

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information