Comportamentul indecent nu e o scuză pentru ce au făcut oamenii lui Gigi Becali și colegii lui: „Dacă ești bărbat, te ambiționează” - Nationala Romaniei - GAMELIFE România Jump to content

Recommended Posts

  • Moderators
Posted
Comportamentul-indecent-nu-e-o-scuza-pentru-ce-au-facut-oamenii-lui-Gigi-Becali-si-colegii-lui.jpeg

România a pierdut disputa cu Bosnia și Herțegovina, scor 3-1, iar suporterii bosniaci au adoptat un comportament ostil încă dinainte ca partida să înceapă. Scandările rasiste la adresa țării i-au deranjat pe unii „tricolori”.

Mihai Stoica, tranșant în declarație, susține că jucătorii români au încercat să găsească scuze pentru evoluția modestă din repriza secundă, deși atmosfera nu a reprezentat niciodată un impediment.

Mihai Stoica: „Dacă ești bărbat, te ambiționează”

România a jucat la Zenica, cu Bosnia și Herțegovina, dar suporterii adverși au avut scandări rasiale pe toată durata înfruntării. „Tricolorii” i-au redus la tăcere în prima repriză, iar jucătorii români nu păreau afectați de atmosfera ostilă din tribună, având în vedere că echipa conducea cu 1-0 și reușea să atace poarta adversă.

Mihai Stoica spune că jucătorii români au încercat să justifice evoluția slabă din repriza secundă, când naționala a primit trei goluri, vorbind despre scandările rasiale.

„Dacă începem cu asta, să ne scuzăm de evoluția catastrofală…. Dar se striga «țiganii, țiganii» și în prima repriză. Și atunci nu am avut niciun fel de probleme. Apoi, am avut probleme cu asta în repriza a doua.

Cum adică? Păi, asta te ambiționează. Au acoperit imnul, au fluierat peste, atunci călărește-i!

Păi, asta fix te ambiționează. Dacă ești bărbat”, a spus Mihai Stoica, la Fanatik.

FRF, reclamație la Comisia de Disciplină FIFA

Federația Română de Fotbal nu rămâne nepăsătoare față de evenimentele petrecute cu o seară în urmă și este hotărâtă să reclame organizarea, infrastructura și atitudinea arătată de suporterii bosniaci la Comisia de Disciplină FIFA.

„Federația Română de Fotbal, prin departamentul juridic, pregătește o sesizare către Comisia de Disciplină FIFA, reclamând organizarea partidei, infrastructura teribilă a stadionului, dar, mai ales, comportamentul suporterilor gazdă!

Menționăm că, deși nu există o procedură concretă în regulamentul FIFA în acest sens, juriștii FRF fac tot posibilul pentru a aduna dovezi și pentru a identifica o cale procedurală care să determine organismele jurisdicționale ale FIFA să ia măsurile necesare pentru ca astfel de momente să nu mai existe pe stadioanele de fotbal, cu atât mai mult la cel mai înalt nivel, în partidele de calificare la cea mai mare competiție fotbalistică din lume, Campionatul Mondial de fotbal!”, scrie FRF.

Vezi articolul complet

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information