Jump to content

Tutorial python : Variabile şi tipuri de date in Python | Partea 3

Recommended Posts

pythonincepatori3.png

Salut,

Acum că am trecut de partea introductivă, suntem pregătiţi să ne aruncăm în specificaţiile limbajului.

Astfel, următoarele câteva lecţii vor fi dedicate variabilelor şi tipurilor de date în Python.

Pe scurt, o variabilă este o zonă rezervată de memorie în interiorul căreia putem păstra informaţii. Mai mult, în funcţie de tipul informaţiei pe care o păstrează, o variabilă poate fi de mai multe tipuri. Tipul unei variabile se mai numeşte şi tip de date.

Teorie: După cum ştim, un calculator "gândeşte" numai în valori de 1 şi 0. Prin urmare, orice valoare ne-am dori să păstrăm în memorie, va avea o reprezentare în baza 2. De exemplu, să presupunem că pentru a reprezenta un număr întreg, este nevoie de 4 bytes, echivalent cu 4 * 8 = 32 de biţi (un bit este un număr 1 sau 0). Fiecare modalitate de a combina cele 32 de numere 1 sau 0 va reprezenta un număr întreg unic. Având presupunerile anterioare, putem deduce faptul că 4 bytes pot reprezenta 2^32 = 4294967296 (2 la puterea 32) numere întregi distincte (jumătate fiind negative, iar jumătate pozitive).

Din acest motiv apar şi acele limitări pentru câte numere pot fi reprezentate cu un anumit tip de date. Pur şi simplu nu sunt suficienţi biţi.

Unde vreau să ajung cu asta? Nicăieri. Mi se pare doar util şi interesant să ştiţi ce se întâmplă în spatele codului pe care îl scriem.

Revenind la discuţia noastră, în Python crearea unei variabile se realizează atunci când îi atribuim pentru prima dată o valoare. Tipul de date asociat acesteia va fi determinat de interpretator în momentul rulării.

Acest lucru ne permite să reutilizăm numele unei variabile care a fost deja declarată cu un anumit tip de date şi să îi atribuim un cu totul alt tip.

Pentru a crea o variabilă, folosim sintaxa: nume_variabila = valoare. Exemplu:

x = 4 

Atenţie! Numele unei variabile nu va avea niciodată ghilimele în jurul său, ghilimelele vor indica un alt tip de date numit string. Vom discuta despre şiruri de caractere (stringuri) în lecţia următoare.

Pentru a verifica tipul unei variabile putem folosi functia type(nume_variabila), unde nume_variabila este numele variabilei al cărei tip vrem să îl aflăm.

Tipurile de date standard in Python sunt:

Numeric
String (şir de caractere)
Listă
Tuplă
Dictionar
Set
Astăzi vom discuta despre tipurile de date numerice.

În mod evident, ele vor reprezenta valori numerice. Python 3 ne oferă suport pentru 3 tipuri de numere: int (numere întregi), float (numere reale, cu virgulă) şi complex (numere complexe).

Mai mult, Python ne permite să schimbăm tipul de date oricând ne dorim. Tot ce trebuie să facem este să apelăm una dintre funcţiile built-in (preinstalate) cu numele specific tipului de date dorit.

Exemplu:

>>> x = 2.0
>>> type(x)
<class 'float'>
>>> x = int(x)
>>> type(x)
<class 'int'> 

Mai sus am creat o variabilă numită x cu valoarea 2.0. Am folosit apoi funcţia type() pentru a afla tipul de date. Apoi folosim funcţia int() pentru a converti valoarea de tip float a variabilei noastre într-una de tip int (număr întreg). Astfel am realizat conversia de la un număr float la un int.

În mod similar, folosim funcţia float() pentru a converti un număr într-unul de tip float şi complex() pentru complex.

Mai mult, convertirea tipului de date poate fi facută şi de la tipuri nenumerice precum un string (care contine touşi reprezentarea unui numar) folosind aceleaşi metode (mai multe despre asta în lecţia despre şiruri de caractere).

Câteva funcţii şi operaţii built-in utile atunci când lucrăm cu numere sunt: 

2 + 2  # suma a două numere
2 - 2  # diferenţa a două numere
2 * 3  # produsul a două numere
4 / 2  # împărţirea a două numere (returnează float, cu virgulă)
4 // 2  # împărţirea a două numere (returnează int, câtul obţinut în urma împărţirii cu rest)
4 % 2  # restul împărţirii celor două numere
2 ** 4  # ridicare la putere (2 la puterea 4)
pow(2, 4)  # ridicare la putere (identic cu metoda anterioară)
min(2, 4)  # minimul celor două numere
max(2, 4)  # maximul celor două numere
abs(x)  # valoarea numărului în modul
round(x)  # valoarea rotunjită a numărului 

Şi multe altele. Pentru a avea acces la şi mai multe funcţii şi constante matematice, avem la dispoziţie modulul math. Vom discuta însă despre module şi despre cum le putem folosi într-o lecţie viitoare.

Cam atât pentru moment, sper că am fost suficient de clar. Dacă aveti orice fel de intrebare, puteţi să îmi scrieţi în comentarii, altfel pe data viitoare.

Articol preluat de pe madalinfasie.ro

• Like 3

Pagina Facebook Gamelife   

Este nevoie de 20 de ani ca sa ti construiesti o reputatie si de 5 minute ca sa o strici ! Daca te gandesti la asta , vei face lucrurile diferit !

0BLLtz9.png